Godine, pol i etnička pripadnost kao rizikofaktori za COVID-19
Hospitalizacija prouzrokovana COVID-19 virusom, prijemi na jedinice intenzivne nege i smrtni ishodi značajno koincidiraju sa porastom broja godina.
Kim L i saradnici su analizirajući 2 491 pacijenta sa laboratorijski potvrđenom COVID-19 infekcijom iz 74 zemlje pokazali da populacija starija od 65 godina predstavlja najznačajniji nezavisni prediktor mortaliteta i hospitalizacije u jedinicama intenzivne nege. Sa druge strane, pacijenti uzrasta od 75-84 godine imaju najveći rizik od svih uzrasnih podgrupa da budu hospitalizovani, za razliku od pacijenata starosti od 18-49, koji imaju najmanji rizik. Ovom studijom je, takođe pokazano da su pacijenti stariji od 85 godina u čak 11 puta većem riziku od smrti u odnosu na druge uzrasne kategorije.
Ovi nalazi su slični nalazima studija urađenih u Evropi, Kini i SAD-u. Oni snažno naglašavaju vulnerabilnost najstarije populacije i preporučuju da bi agresivna preventivna dijagnostika valjalo da bude redukovana ili barem odložena na neki period, kako bismo prevenirali posledice. Sa druge strane, primena preventivnih strategija, uključujući mere fizičke distance u rigoroznu higijenu ruku, ima zaista najznačajniji benefit u očuvanju zdravlja najvulnerabilnijih društvenih grupa.
Razlika u kliničkoj slici koja je uzrasno zavisna vrlo verovatno je rezultat slabijeg imuniteta i većeg broja komorbidnih i neprepoznatih stanja i bolesti kod starijih osoba. Pojedine studije naglašavaju da je ova drastična razlika u oboljevanju kod mladih ispod 20 godina rezultat značajnog ograničenja kretanja mladih usled zatvaranja škola i klubova, dok su odrasli eksponirani slobodnoj transmisiji virusa.
Muški pol se povezuje sa većim rizikom od hospitalizacije, lošijih ishoda i češćom potrebom za mehaničkom ventilatornom podrškom, korigovano za godine, rasu, etničku pripadnost i ostale bolesti i stanja.
Polne razlike u oboljevanju i dalje nisu dovoljno jasne, ali se smatra da biološke karakteristike u polnom dimorfizmu koje se reflektuju kroz imunski odgovor, diverzitet polnih hormona, kombinacija bihejvioralnih faktora i različitog životnog stila, uslovljenog polnim razlikama, predstavlja doprinoseći faktor ka rasvetljavanju ove enigme. Takođe, značajnu ulogu ima i različita ekspresija ACE2 receptora među polovima.
Prethodno pomenuta studija je pokazala da jednom hospitalizovani ne-Hispanjolski crnci nisu imali povišen rizik od lošijih ishoda u odnosu na druge etničke i rasne kategorije, korigovano u odnosu sa godine i neka neprepoznata stanja i bolesti. Ovakvi rezultati su našli potvrdu i u nizu drugih kohortnih, retrospektivnih studija analiziranih u SAD-u.
Upotrebom različitih statističkih procedura na populaciji u SAD-u, Kim L i saradnici su pokazali da na reprezentativnom uzorku od 2491 pacijenata sa laboratorijski potvrđenim COVID-19 infekcijom, skoro jedna trećina pacijenata zahteva prijem na jedicinu intenzivne nege, 19% ima potrebu za mehaničkom, ventilatornom podrškom, a 17% je umrlo za vreme hospitalizacije. Oko 75% pacijenata su bili starosti preko 50 godina, a preko 90% njih je imalo neku hroničnu bolest.
-
Reference
- Booth A, Reed AB, Ponzo S, Yassaee A, Aral M, Plans D, Labrique A, Mohan D. Population risk factors for severe disease and mortality in COVID-19: A global systematic review and meta-analysis. PLoS One. 2021;16(3):e0247461.
- Geng, MJ., Wang, LP., Ren, X. et al. Risk factors for developing severe COVID-19 in China: an analysis of disease surveillance data. Infect Dis Poverty. 2021; 10, 48
- Kim L., Garg S, O'Halloran A. et al. . Risk Factors for Intensive Care Unit Admission and In-hospital Mortality Among Hospitalized Adults Identified through the US Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)-Associated Hospitalization Surveillance Network (COVID-NET). Clinical infectious diseases : an official publication of the Infectious Diseases Society of America, 2021;72(9):e206–e214.
M-RS-00000892