Bezbednost krvi i krvnih produkata
Iako koronavirusi najčešće zahvataju respiratorni trakt nije retkost da se dalje prošire i na plazmu i serum. Kako je broj asimptomatskih pacijenata u do sada prijavljenim COVID-19 slučajevima sve veći, ne može se u potpunosti isključiti rizik od prenosa virusa putem krvi i krvnih produkata.
Ispitivanje koje su sproveli Wang i saradnici je pokazalo da se viralna RNK može detektovati u plazmi ili serumu pacijenata sa COVID-19. Na uzorku od 41 pacijenta, viremija je detektovana kod 6 zaraženih osoba, odnosno u 15% ispitanika, praćena niskom RNK koncentracijom bez značajnije razlike između pacijenata sa blagim simptomima i onih koji su zahtevali intenzivnu negu. SARS-CoV-2 RNK je takođe detektovana i kod jednog pacijenta koji nije imao povišenu temperaturu. (1)
Nekoliko studija je ispitivalo različite metode inaktivacije u cilju smanjenja ili potpunog uklanjanja rizika prenosa SARS i MERS putem krvi i krvnih derivata .Nijedna od ovih metoda nije bila primenljiva na sve krvne produkte. Uglavnom, 15-30 minuta na temperaturi od 60 °C je dovoljno za redukciju SARS-CoV u serumu dok se inaktivacija u plazmi postiže na temperaturi od 60 °C tokom 10h. (4)
Koronavirusi su osetljivi na kiselu i baznu sredinu i povišene temperature, dok su stabilni na 4°C. Titar virusa nije pokazao značajno smanjenje nakon 25 ciklusa smrzavanja i odmrzavanja. Uzimajući u obzir relativno veliku veličinu čestica i lipidnu ovojnicu, virus SARS-CoV-2 se smatra podložnim inaktivaciji i uklanjanju pri procesima poput S/D (engl. solvent-detergent), izlaganje UV-A zracima u prisustvu amotosalena ili UV-B u prisustvu riboflavina. (5)
U nastojanju da se obezbedi bezbednost krvi i krvnih produkata, Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (engl. European Center for Disease Prevention and Control, ECDC) objavio je smernice za brzu procenu rizika u cilju sprečavanja daljeg širenja SARS-CoV-2. Vodeći se pristupom korišćenim kod SARS-CoV i MERS-CoV, preporučuje se odlaganje doniranja krvi 21 dan od mogućeg poslednjeg kontakta sa zaraženom osobom. Takođe, kod osoba koje su se oporavile od COVID-19, doniranje krvi treba odložiti bar 28 dana od razrešenja simptoma ili završetka terapije. (2)
Uzimajući u obzir postojeće razlike u karakteristikama virusa ne može se zasigurno potvrditi da će preporuke korišćene za SARS i MERS sada biti dovoljne.
Preporuke korišćene u najvećem broju transfuzionih centara i banaka krvi u Kini do sada, podrazumevale su merenje telesne temperature pre doniranja, dodatno ispitivanje donora da li je on ili neko od članova porodice ispoljio simptome bolesti ili bio izložen riziku u proteklih 28 dana. Naknadna provera fizičkog stanja donora i članova njegove porodice nakon doniranja krvi je takođe bila važan korak u prevenciji. Zalihe krvi inficiranih osoba nisu iskorišćene. (3)
Wang i saradnici su pokazali da je kod koronavirusa nukleinska kiselina detektovana u serumu i plazmi, međutim još uvek je nejasno da li je u tom slučaju krv infektivna, kao i to da li viremija postoji pre razvijanja kliničke slike ili tokom asimptomatske infekcije. Na osnovu dosadašnjih saznanja ne može se utvrditi tačan rizik ali se preporučuju dodatne mere opreza kako bi se očuvala bezbednost krvi i krvnih produkata. (1)
Ukoliko biste želeli više informacija možete se u bilo kom trenutku obratiti Vašem Roche predstavniku, ili poslati upit putem MI Atlas platforme:
serbia.medinfo@roche.com
-
Reference
- Huang C, Wang Y, Li X, Ren L, Zhao J, Hu Y, et al. Clinical features of patients infected with 2019 novel coronavirus in Wuhan. China Lancet 2020. https://doi.org/10.1016/
- Control Ecfdpa. Outbreak of acute respiratory syndrome associated with a novel coronavirus, Wuhan, China; first update, https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Risk assessment-pneumonia-Wuhan-China-22-Jan-2020.pdf
- Chinese Society of Blood Transfusion. Recommendations on blood collection and supply during the epidemic of novel coronavirus pneumonia in China (1st edition) [Chinese], https://www.csbt.org.cn/plus/view.php?aid=16530
- Darnell ME, Taylor DR. Evaluation of inactivation methods for severe acute respiratory syndrome coronavirus in noncellular blood products. Transfusion 2006;46: 1770–7 http://doi.org/10.1111/j.1537-2995.2006.00976.x.
- L. Chang, Y. Yan and L.Wang. Coronavirus Disease 2019: Coronaviruses and Blood Safety.
- Transfusion Medicine Reviews, YTMRV-50607; 6 https://doi.org/10.1016/j.tmrv.2020.02.003
RS/DAED/2003/0009