Veza ljudskog citomegalovirusa sa Hočkinovim i non-Hočkinovim limfomom
Humani citomegalovirus (HCMV) uglavnom rezultuje asimptomatičnom primarnom infekcijom i kod ljudi može trajati doživotno. U fazi imunosupresije se sporadično može ponovo aktivirati. Kod imunosupresivnih pacijenata poput recipijenata transplantata i obolelih od side, citomegalovirus često biva razlog težih bolesti.U zemljama Zapada citomegalovirusom je inficirano približno 30–90%, a u zemljama u razvoju više od 90% stanovništva. Virus se prenosi putem pljuvačke, urina, majčinog mleka i transplantacije organa. Period inkubacije je približno 4–8 nedelja.Infekcija HCMV-om obično je asimptomatična, ali su retki simptomi nalik onima kod mononukleoze, poput groznice, otoka limfnih čvorova, gastritisa, ezofagitisa i simptoma sličnih gripu. HCMV se ne smatra kancerogenim virusom, ali je u latentnoj fazi pokazao korelaciju sa nekim malignitetima poput raka želuca i T-ćelijskog limfoma. Postoje neki podaci koji pokazuju da HCMV može biti povezan sa Hočkinovim i non-Hočkinovim limfomom.
Nakon primarne infekcije, HCMV ulazi u latentnu fazu u kojoj genom prelazi u stanje epizoma.Postoje neki faktori koji čine da HCMV pređe u latentno stanje. Jedan od ovih faktora je UL138,jedan od mRNK gena, izražen za vreme latentne faze.Replikacija HCMV-a reguliše se pomoću podgrupe gena zajedno sa neposrednim ranim genima (immediate early genes – IEI) koji imaju značajnu ulogu u ponovnom aktiviranju latentnog stanja.
Detekcija UL138 pokazuje latentnu infekcijuCMV-om, a detekcija IE1 reaktivaciju ove infekcije. Grupa istraživača iz Irana sprovela je jednu studiju na histološkim uzorcima tkiva kod pacijenata sa Hočkinovom i non-Hočkinovim limfomom radi utvrđivanja učestalosti latentne infekcije CMV-om.
U studiji preseka koje su uradili, istraživači su ispitali ukupno 50 blokova tkiva sa parafinom koji su sadržali 25 slučajeva za Hočkinov limfom i isto toliko za non-Hočkinov limfom. Nakon ekstrakcije RNK i pripreme cDNK, kod oktrivanja IEI mRNK koristili su RT (reverznu transkriptazu) – lančanu reakciju polimeraze (PCR), a kod otkrivanja mRNK UL138 ugrađenu polimeraznu lančanu reakciju (nested PCR). Istraživači su otkrili da je 5 od 25 slučajeva non-Hočkinovog limfoma (20%) bilo pozitivno kako na EI1 tako i na UL138. Kod 25 slučajeva Hočkina (Hočkinovog limfoma) uočili su da je samo 1 (4%) bio pozitivan na UL138, a da su svi slučajevi bili negativni na IE1. Istraživači su kod pacijenata sa non-Hočkinovim limfomom za UL138 utvrdili relativno visoku ekspresiju od 20 %, na osnovu čega su zaključili da latentna infekcija CMV-om može imati ulogu u razvoju bolesti.
Reference:
Hamide Mehravaran, Manoochehr Makvandi, Alireza Samarbaf Zade, Niloofar Neisi, Hadis Kiani, Hashem Radmehr, Toran Shahani, Seyedeh Zeinab Hoseini, Nastaran Ranjbari, Rahil Nahid Samiei. Association of Human Cytomegalovirus with Hodgkin’s Disease and Non-Hodgkin’s lymphomas, Asian Pac J Cancer Prev, 18 (3), 593-597.
RS/ONCO/1809/0010