San - novi cilj u poboljšanju ishoda IPF
Idiopatska plućna fibroza (IPF) je najčešći tip intersticijske pneumonije i ishodi bolesti su prilično loši. Dva nova leka, pirfenidon i nintedanib, u proteklih nekoliko godina dali su ohrabrujuće rezultate u sprečavanju napredovanja bolesti. Međutim, nisu precizno utvrđene interakcije aktivnosti leka sa prekidima ili poremećajima spavanja kod IPF-a. U prošlosti je terapija IPF-a bila usmerena samo na simptome koji onemogućavaju svakodnevne aktivnosti, ne uzimajući u obzir moguću ulogu u promeni sna ili poremećajima spavanja koji se javljaju zajedno sa njima. Poslednjih godina u porastu je broj istraživanja o poremećajima spavanja kod IPF-a i njihovoj mogućoj ulozi u kvalitetu svakodnevnog života i napretku tj. ishodu bolesti.
Kod IPF-a prati se san i promene u strukturi i respiratornom modelu spavanja. Ovi sistemi su narušeni padom saturacije kiseonika u krvi, pogotovu tokom osetljive RAM faze sna. Štaviše, kod ovih pacijenata porasla je prevalenca opstruktivne apneje u snu (OSA), koji igra važnu ulogu u pogledu same bolesti, u već narušenom kvalitetu sna. Poslednja istraživanja o OSA-u ukazuju da procenat pojave ovog sindroma kod obolelih od IPF-a raste, ali se još uvek ne može okarakterisati kao sindrom preklapanja (overlap).
Potrebna je mnogo veća svest lekara o problemima spavanja kod obolelih od IPF-a sa poremećajima sna, a pogotovu sa OSA. Polisomnografija je prilično skupa i ne može se predlagati svim pacijentima sa IPF-om. S druge strane, današnja literatura pokazuje da se OSA ne može u potpunosti pravilno predvideti anketama ili oslanjajući se na pitanje koje većina lekara postavlja kako bi utvrdili da li je reč o nesanici, a to je da li je pacijent tokom celog dana ekstremno pospan. Glavna tegoba pacijenata obolelih od IPF-a sa OSA-om jeste zamor u toku dana koji se može ispoljiti na razne načine, kao i poteškoće prilikom donošenja odluka.
Pregled dostupne literature upućuje na različite oblasti istraživanja sna kod obolelih od IPF, od kojih je možda najintresantnija ona koja istražuje štetne posledice OSA kod IPF, poput intermitentne hipoksije koja se nadovezuje na hroničnu, kao i na plućnu hipertenziju. Iako je lečenje problema sna i nepravilnog disanja tokom spavanja kod IPF-a individualno, primarni cilj treba da bude poboljšanje kvaliteta života i spavanja lečenjem poremećaja sna.
Literatura:
Charalampos Mermigkis, Izolde Bouloukak, Sophia E. Schiza. Sleep as a new target for improving outcomes in Idiopathic Pulmonary Fibrosis (IPF), CHEST (2017).
RS/EST/1902/0005